Sobociński zadebiutował w kadrze U21. Polska z trzema punktami

W pierwszym meczu eliminacyjnym mistrzostw europy do lat 21 reprezentacja Polski pod wodzą Czesława Michniewicza pokonała 1:0 reprezentacje Łotwy. Jedyną bramkę dla młodzieżówki strzelił Patryk Klimala. Kolejne spotkanie Polacy rozegrają we wtorek, a ich rywalem będzie Estonia.

Czesław Michniewicz po udanym mistrzostwach Europy we Włoszech dostał za zadanie stworzenie kolejnej „młodzieżówki”, która ma powtórzyć sukces Bielika, Kownackiego, Kapustki i spółki. Selekcjoner na pierwsze zgrupowanie powołał wszystkich zawodników z którymi pracował, a którzy wiekowo  są dalej w kręgu zainteresowań Michniewicza. Poza „starą” gwardią powołał zawodników, wyróżniających się na Mundialu pod okiem Jacka Magiery. W tym gronie znalazł się też nasz wychowanek Jan Sobociński.

Początek spotkania młodzi Polacy rozpoczęli spokojnie, grając dużo piłką i badając rywali. W tym aspekcie prym wiódł właśnie Sobociński do spółki z Walukiewiczem i defensywnym pomocnikiem Ambrosiewiczem. Po dwóch strzałach niecelnych, najpierw Dziczka, a później Szysza, Polacy udokumentowali swoją przewagę. Po indywidualnej akcji na skrzydle Bartosza Bidy, piłka trafiła do Pawła Tomczyka, ten nie trafił czysto w piłkę, co przerodziło się w asystę do Patryka Klimali. Napastnikowi Jagiellonii nie pozostawało nic innego jak tylko dołożysz nogę i skierować piłkę do bramki. Po golu, tempo spotkania spadło. Podopieczni Michniewicza skupili się na rozgrywaniu piłki, usypiając przy tym przeciwników, ale i siebie. Ostatnie pięć minut pierwszej połowy to trzy okazje Łotyszy, na szczęście żadna z nich nie została zamieniona na wyrównującą bramkę.

Druga połowa to kopia gry, jak w pierwszej połowie. Dużo walki w środku pola, dużo podań, z których jednak nie wynikały żadne sytuacje podbramkowe. Niebezpiecznie pod naszą bramką zrobiło się w 65 minucie, kiedy to strzał Łotysza w ostatniej chwili zblokował Bida. Piłka szczęśliwie dla Polaków odbiła się tylko od słupka bramki Grabary. Do końca meczu jednak już nic się nie działo i pierwsze trzy punkty stały się faktem.

Janek w swoim debiucie w reprezentacji U21 zagrał bardzo poprawnie. Nie popełniał błędów w defensywie, a od czasu do czasu popisywał się przerzutami na skrzydła. Mecz nie był szczególnie atrakcyjny, ale najważniejsze są pierwsze 3 punkty, które na pewno przybliżyły Polaków do końcowego sukcesu jakim będzie awans na finały mistrzostw europy 2021.