Fortuna 1. LigaNewsPiłka Nożna

Oficjalnie: Kibu Vicuña trenerem Łódzkiego Klubu Sportowego!

W poniedziałek oficjalnie poznaliśmy nazwisko nowego szkoleniowca Łódzkiego Klubu Sportowego. W sezonie 2021/22 „Rycerzy Wiosny” poprowadzi Kibu Vicuña!

Niespełna czterdziestoletni Vicuña podchodzi z Hiszpanii i tam również zaczynał swoją karierę trenerską. W latach 2002-2005 nowy trener ŁKS-u prowadził drużyny młodzieżowe w CA Ossasuna Pampeluna. Z Pampeluny Vicuña przeniósł się do Andosilli, gdzie objął swój pierwszy seniorski klub w karierze – CD River Ega. Pod batutą trenera z Kraju Basków River zajął kolejno 15 i 11 miejsce na czwartym poziomie rozgrywkowym w Hiszpanii.

W 2007 roku trzydziewięciolatek trafił do Polski, gdzie stworzył trenerski duet z Janem Urbanem. Obaj panowie wspólnie pracowali kolejno w Legii Warszawa, Zagłębiu Lubin, ponownie Legii, hiszpańskiej Ossasunie, Lechu Poznań oraz Śląsku Wrocław. Niespełna jedenaście lat współpracy przyniosło duetowi Urban – Vicuña mistrzostwo Polski, dwa Puchary Polski oraz dwa Superpuchary Polski.

Jan Urban i Kibu Vicuña w Lechu Poznań fot. Wyborcza.pl

W 2018 roku Vicuña zakończył współpracę z Urbanem i rozpoczął pracę na swoje własne nazwisko. Hiszpan prowadził kolejno litewski FK Trakai, Wisłę Płock, którą zdołał utrzymać w ekstraklasie, a także dwa kluby z Indii – Mohum Bagan, z którym zdobył mistrzostwo kraju, oraz Kerala Blasters.

W sztabie szkoleniowym nowego opiekuna Łódzkiego Klubu Sportowego pozostaną dotychczasowi trenerzy, z Marcinem Pogorzałą na czele.

Umowa Kibu Vicuñi obowiązywać będzie przez najbliższy rok, jednak klub zawarł w niej opcje przedłużenia o kolejne 12 miesięcy.

Wolę kiedy mój zespół prowadzi mecz, tworzy akcje i niesie ciężar gry nie czekając na to, co zrobi przeciwnik. Aby to osiągnąć niezbędne jest spokojne wyjście z piłką ze swojej połowy, osiągnięcie przewagi liczebnej i wynikającej z ustawienia na boisku w strefie tworzenia akcji, rozciągnięcie pola gry poprzez umiejscowienie piłkarzy i atak na pole karne dużą liczbą graczy aby stworzyć i wykorzystać wiele okazji do strzelenia gola – wyjaśnia nowy szkoleniowiec „Rycerzy Wiosny”, ale i dodaje: – Wizja piłki nożnej musi być dopasowana do kultury kraju bądź regionu, z którego wywodzi się twój klub, do jego stylu gry i celów, które chcemy osiągnąć. To nie to samo prowadzić zespoły w Hiszpanii i Polsce – przekonuje José Antonio Vicuña Ochandorena, pod wodzą którego łodzianie rozpoczną wkrótce przygotowania do nowego sezonu w Fortuna 1 Lidze.

Trenerze, witamy w Łódzkim Klubie Sportowym! Życzymy powodzenia i jak najwięcej sukcesów w pracy z „Rycerzami Wiosny”!

fot. ŁKS Łódź