O rywalu…Stomil Olsztyn

Kolejnym ligowym rywalem Łódzkiego Klubu Sportowego będzie drużyna Stomilu Olsztyn. Klub z województwa warmińsko-mazurskiego marzy, aby w ciągu kilku najbliższych sezonów powalczyć o powrót do Ekstraklasy. Olsztynianie czekają na najwyższą klasę rozgrywkową od 2002 roku.

Prezesem zespołu Stomilu jest były bramkarz reprezentacji Polski Wojciech Kowalewski. Funkcję pierwszego trenera pełni były piłkarz Legii Warszawa Adam Majewski, który prowadzi drużynę Stomilu od 10 czerwca, kiedy to zastąpił Piotra Zajączkowskiego.

Stomil Olsztyn sezon 2019/2020 skończył na 10 miejscu w tabeli z sześcioma punktami przewagi nad strefą spadkową. Zespół z Olsztyna w poprzednim sezonie na wyjazdach miał bilans 4-3-10, strzelając tylko 11 bramek, a tracąc aż 28.

Najlepszym strzelcem drużyny w poprzednim sezonie był Szymon Sobczak. Zawodnik Stomilu zdobył 11 bramek. Dobra gra i skuteczność napastnika zaowocowała transferem do PKO Ekstraklasy. Sobczak trafił do zespołu Jagiellonii Białystok.

Drużyna z Warmii przed startem nowego sezonu rozegrała tylko dwa mecze sparingowe. W pierwszym meczu ulegli drużynie beniaminka drugiej ligi, Sokołowi Ostróda 1:2. Drugi sparing podopieczni Adama Majewskiego zremisowali ze spadkowiczem z pierwszej ligi, Wigrami Suwałki 0:0.

Przed sezonem oprócz wspomnianego odejścia najlepszego strzelca drużyny Stomilu, Szymona Sobczaka zespół opuścili również: Mateusz Bondarenko, Mateusz Gancarczyk, Wojciech Hajda, Lukas Kuban, Michał Leszczyński, Eric Molloy, Bartłomiej Niedziela, Maciej Pałaszewski, Artur Siemaszko oraz Oktawian Skrzecz.

Do Biało-niebieskich przed sezonem dołączyło sześciu zawodników. Krystian Ogrodowski z rezerw Wisły Płock, Hubert Sadowski z Błękitnych Stargard, Damian Sierant ze Stali Rzeszów, Maciej Spychała z drużyny Chojniczanki Chojnice, Jacek Troshupa z kosowskiego Feronikeli Drenas oraz zagraniczny piłkarz z RKC Waalwijk, Holender Ingo Van Weert.

Zespół Stomilu Olsztyn jest oparty głównie na Polakach, lecz występuje w nim również kilku ciekawych piłkarzy zza granicy. Podstawowym bramkarzem jest młodzieżowy reprezentant Łotwy, Vjaceslavs Kudrjavcevs. Na boku obrony gra reprezentant Curacao Jurich Carolina. W pomocy gra 19 letni Japończyk Koki Hinokio oraz 22 letni Holender Sam Van Huffel. W ataku zaś występuje 21 letni Albańczyk Skender Loshi oraz 25 letni Łotysz Nikita Kovalonoks.

W pierwszym meczu tego sezonu Stomil uległ GKS-owi Jastrzębie w Pucharze Polski 2:3. Bramki dla podopiecznych trenera Majewskiego w tamtym spotkaniu zdobyli Nikita Kovalonoks oraz Serafin Szota. Pierwsze spotkanie w Fortuna 1 liga drużyna Stomilu Olsztyn rozegrała w Tychach z miejscowym GKS. Olsztynianie zremisowali to spotkanie 0:0, nie oddając żadnego celnego strzału na bramkę tyszan. W drugiej kolejce olsztynianie mieli grać z drużyną Odry Opole, ale spotkanie zostało przełożone z powodu powołania bramkarza biało-niebieskich do młodzieżowej reprezentacji Łotwy.

W sobotę zespół Stomilu w ramach trzeciej kolejki Fortuna I ligi zmierzy się w Łodzi z Łódzkim Klubem Sportowym. Początek meczu o godzinie 12:40. Starcie obu zespołów będzie transmitowane w Polsacie Sport.

Opracował: Bartek

Foto: Cyfrasport