O rywalu… Korona Kielce

W niedzielne popołudnie piłkarze Łódzkiego Klubu Sportowego zmierzą się z Koroną Kielce. Oba zespoły miały okazje mierzyć się ze sobą dość niedawno, jednak drużyna z Kielc w ostatnim czasie kilka nie małych zmian.

W sezonie 2019/20 Korona Kielce rywalizowała na boiskach PKO BP Ekstraklasy. Podobnie jak ŁKS, po sezonie „Scyzory” spadły do pierwszej ligi, znikając z piłkarskiej elity po 11 latach obecności. Słaby wynik sportowy nie był jednak najgorszą rzeczą, która spotkała Koronę w poprzednim sezonie.

Największym fatum ciążącym nad zespołem z Kielc jest kwestia właścicielska. W chwili obecnej większościowe akcje klubu są w rękach Dirka, Andreasa i Marka Hundsdörferów. Niemieccy właściciele nie są jednak najlepszymi osobami do sterowania klubem, a sama Korona w najbliższym czasie ma trafić w ręce miasta.

Zawirowania w kwestii właścicielskiej oraz spadek na niższy poziom rozgrywkowy odbiły się również na polityce transferowej Korony. Jedynie w letnim oknie transferowym z klubem pożegnało się aż 24piłkarzy. Miało to pomóc głównie w spięciu budżetu, co dało zejście z pensji piłkarzy, którzy przeważnie nie byli wyróżniającymi się ogniwami zespołu: Wato Arweladze, Marcin Cebula, Bojan Čečarić, Uroš Đuranović, Daniel Dziwniel, Petteri Forsell, Michael Gardawski, Ognjen Gnjatić, Adnan Kovačević, Luka Kukić, Andrés Lioi, Iván Márquez, Nemanja Miletić, Erik Pačinda, Michal Papadopulos, Piotr Pierzchała, Matej Pučko, Milan Radin, Oskar Sewerzyński, Mateusz Spychała, Daniel Szelągowski, D’sean Theobalds, Rodrigo Zalazar, Jakub Żubrowski.

Ich miejsce w drużynie zajęli zawodnicy wyróżniający się na niższych szablach rozgrywkowych, ale również klubowa młodzież, która w sezonie 2018/19 zdobyła mistrzostwo Polski juniorów starszych: Piotr BasiukMateusz CetnarskiMaciej FirlejMarcel GąsiorRafał GrzelakKornel KordasPaweł ŁysiakZvonimir PetrovićArtur PirógJacek PodgórskiAdrian SandachDawid Słabosz, Przemysław SzarekRemigiusz SzywaczÉmile Thiakane

Przebudowany zespół pod batutą trenera Macieja Bartoszka nie rozpoczął jednak obecnego sezonu tak, jakby sobie tego życzył. „Szcyzory” miały być jednym z głównym kandydatów do zajęcia miejsc 1-6, a na chwilę obecną się ligowym średniakiem. Po ośmiu rozegranych spotkaniach Korona zajmuje dopiero 13 lokatę w tabeli, notując przy tym ledwie 2 zwycięstwa i 3 remisy.

Trzy ostatnie spotkania ŁKS-u z Koroną zakończyły się zwycięstwami drużyny z Kielc. Gość niedzielnego spotkania jest również ostatnim zespołem, który na ligowych boiskach pokonał Rycerzy Wiosny. Co zmieniło się w grze obu zespołów od pożegnalnego spotkania z piłkarską elitą? O tym przekonamy się już w niedzielne popołudnie.

fot. Michał Stańczyk/Cyfrasport