Fortuna 1. LigaPiłka Nożna

O GKS-ie Katowice słów kilka

Inauguracja sezonu w wykonaniu „Rycerzy Wiosny” już niebawem, zaś my zapraszamy was do naszego nowego cyklu, w ramach którego przybliżymy wam rywali ełkaesiaków – zmiany w zespołach, sztabach trenerskich oraz historie poprzednich starć z tymi drużynami. Na pierwszy ogień idzie GKS Katowice, z którym łodzianie inaugurują nowe rozgrywki, chcąc także zrewanżować się za bolesną porażkę na koniec poprzedniego sezonu.

O zespole

Za GKS-em Katowice pierwszy sezon na zapleczu Ekstraklasy po tym, jak pożegnali się z tą ligą w 2019 roku i trzeba przyznać, że były to obiecujące rozgrywki w wykonaniu GieKSy. Rozgrywki zakończyli ostatecznie na 8. miejscu, z 4 punktami straty do strefy barażowej, co jak na beniaminka było dobrym osiągnięciem. Apetyt rośnie w miarę jedzenia i można zakładać, że w zbliżającym sezonie katowiczanie będą chcieli osiągnąć jeszcze lepszy rezultat, walcząc o baraże czy bezpośredni awans. Na taki obrót spraw liczą kibice, ale i zapewne też miasto, które sponsoruje wychodzący z długów GKS. Za wynikami idzie, jak wiadomo, frekwencja na stadionie oraz wpływy do kasy klubowej. Podsumowując zeszły sezon przez katowiczan mówił o 22-milionowym budżecie, na co składało się 17,5 miliona wpływów z miasta.

fot. GKS Katowice

Trener

Patrząc na nowy projekt GKS-u Katowice budujący się od spadku z I Ligi, trzeba podkreślić rolę stabilizacji na stanowisku pierwszego trenera. Od 3 czerwca 2019 roku funkcję tę pełni Rafał Górak, który nie pożegnał się z nią mimo rozczarowania jakie miało miejsce pod koniec sezonu 2019/20 – wówczas w ostatniej kolejce katowiczanie zremisowali u siebie z Resovią 1:1, co sprawiło, że spadli z miejsca premiowanego bezpośrednim awansem do barażów, w których polegli już w pierwszym spotkaniu ze Stalą Rzeszów. Ostatecznie udało mu się osiągnąć zamierzony cel rok później, a następnie zająć wysokie, jak na beniaminka, ósme miejsce w I Lidze. Duży wpływ miała na to decyzja trenera o przejściu z formacji z czwórką obrońców na 3-4-2-1 po wrześniowej porażce 4:2 z Odrą Opole. GieKSa zajmująca wówczas 17. lokatę zaliczyła passę 6 meczów bez porażki i wyszła na bezpieczne 13. miejsce, nie obawiając się już więcej o spadek. Praca szkoleniowca GKS-u Katowice została doceniona przez włodarzy klubu, którzy w lutym przedłużyli umowę z nim do 2024 roku.

Jakub Arak w barwach nowego klubu – fot. GKS Katowice

Transfery wychodzące

  • Jakub Karbownik – pomocnik (Garbarnia Kraków)
  • Filip Kozłowski – napastnik (Skra Częstochowa)
  • Patryk Królczyk – bramkarz (Piast Gliwice – koniec wypożyczenia)
  • Hubert Sadowski – obrońca (Pogoń Szczecin – koniec wypożyczenia)
  • Filip Szymczak – napastnik (Lech Poznań – koniec wypożyczenia)
  • Arkadiusz Woźniak – pomocnik (Zagłębie Lubin)
  • Krystian Sanocki – pomocnik (bez klubu)

Transfery przychodzące

  • Jakub Arak – napastnik (Raków Częstochowa)
  • Dawid Brzozowski – pomocnik (Chełmianka Chełm)
  • Daniel Dudziński – pomocnik (wypożyczony z Zagłębia Lubin)
  • Kacper Grzebieluch – napastnik (Cracovia II)
  • Daniel Krasucki – pomocnik (RB Leipzig)
  • Patryk Szczuka – bramkarz (LKS Goczałkowice-Zdrój)
  • Daniel Tanżyna – obrońca (Widzew)
  • Marcin Wasielewski – obrońca (Termalika Bruk-Bet Nieciecza)

Ostatnie starcie ŁKS-u z GKS-em Katowice – fot. ŁKS Łódź/Cyfrasport

Historia starć z Łódzkim Klubem Sportowym

W starciach między ŁKS-em a GKS-em lepszym bilansem może się pochwalić sobotni rywal „Rycerzy Wiosny” – katowiczanie zwyciężyli w 24 spotkaniach. Ełkaesiacy wygrali jedynie 13 meczów, zaś 16 potyczek zakończyło się remisem. Bilans bramkowy także przemawia na korzyść GKS-u (64-47).

Do pierwszego spotkania między „Rycerzami Wiosny” a „Trójkolorowymi” doszło w 1965 roku. Łodzianie przegrali wówczas wyjazdowe starcie z GieKSą 1:0. Tym meczem rozpoczęli najdłuższą serię bez zwycięstwa z katowiczanami – pierwsze zwycięstwo (domowe starcie wygrane 2:1) osiągnęli dopiero w sezonie 1979/80. Do tego czasu ełkaesiacy przegrali 7 spotkań i 2 zremisowali.

Bilans meczów ŁKS – GKS Katowice: 

Mecze: 54

Wygrane ŁKS: 14

Remisy: 16

Wygrane GKS-u: 24

Bramki: 64-47 na korzyść GKS-u

Ostatnie spotkanie ŁKS-u z GKS-em Katowice:

22 maja 2022: Fortuna 1. Liga

GKS Katowice – ŁKS Łódź 2:0

Bramki: Figiel 43′, Błąd 46′ 

Skład ŁKS: Dawid Arndt – Kamil Dankowski (64′ Marcel Wszołek), Maciej Dąbrowski (74′ Mieszko Lorenc), Nacho Monsalve, Adrian Klimczak – Jakub Tosik, Michał Trąbka (83′ Damian Nowacki), Pirulo – Javi Moreno, Maciej Radaszkiewicz (74′ Mateusz Kowalczyk), Kelechukwu Ibe-Torti (64′ Piotr Janczukowicz)

Statystyki

Latem GKS Katowice rozegrał sześć sparingów w trakcie okresu przygotowawczego do nowego sezonu Fortuna 1. Ligi. Rywalami katowiczan byli kolejno Skra Częstochowa (I Liga), Zagłębie Sosnowiec (I Liga), Górnik Polkowice (II Liga), MFK Rużomberok (słowacka Fortuna Liga), Dukla Bańska Bystrzyca (słowacka Fortuna Liga) i GKS Tychy (I Liga).

Bilans tych spotkań to zwycięstwa2 remisy porażka. W tym czasie piłkarze trenera Góraka strzelili 7 bramek, a stracili cztery, zachowując w sumie cztery czyste konta.

Najlepszym strzelcem w trakcie okresu przygotowawczego okazał się Dominik Kościelniak z dwoma golami na koncie. Po jednej bramce mają zaś Jakub ArakGrzegorz RogalaMarko RoginićPatryk Szwedzik oraz Arkadiusz Jędrych.

Przewidywana jedenastka

Fot. GKS Katowice