Kto podstawowym młodzieżowcem w nowym sezonie? Moskal ma w kim wybierać

Nowy sezon Fortuna 1. ligi rozpoczyna się już w najbliższy weekend. Po meczach kontrolnych można wysnuć już pierwsze wnioski, odnośnie budowy wyjściowego składu oraz tego kto będzie pełnił rolę podstawowego młodzieżowca u trenera Kazimierza Moskala. Postanowiliśmy przeanalizować jak wygląda rywalizacja wsród młodzieżowców w Łódzkim Klubie Sportowym.

Pięciu do wyboru. Wszołek numerem jeden?

Trener ełkaesiaków ma w kadrze pierwszego zespołu pięciu graczy ze statusem młodzieżowca. Jak sam przekonywał w ostatnim programie „Piłka meczowa” w TV TOYA, obecni młodzieżowcy ŁKS-u prezentują wyższy poziom, niż ci, którzy grali w klubie podczas jego pierwszej kadencji przy alei Unii. – Młodzieżowcy prezentują wyższy poziom, niż ci sprzed czterech lat. To dobrze rokująca grupa zawodników – mówił Moskal.

O miejsce w składzie jako młodzieżowiec rywalizują, Aleksander Bobek, Marcel Wszołek, Jan Kuźma, Kelechukwu Ibe-Torti i Mateusz Kowalczyk.

Na ten moment wydaje się, że to Wszołek będzie na początku sezonu pierwszym wyborem sztabu szkoleniowego. Były piłkarz Lechii Gdańsk jest już w Łodzi trzeci sezon, ale nie zaistniał jeszcze w pierwszym zespole. Po transferze do ŁKS, Marcel był szykowany na podstawowego młodzieżowieca u Wojciecha Stawowego, ale niestety sezon 2020/21 stracił z powodu poważnej kontuzji kolana. W minionych niedawno rozrywkach był jednym z najlepszych piłkarzy trzecioligowych rezerw. W „jedynce” zanotował tylko dwa występy. Teraz nadchodzi jego czas i wszyscy w klubie wierzą, że uda mu się sprostać oczekiwaniom i pokazać swoje umiejętności.

Wszołek będzie musiał bardzo ciężko pracować, aby utrzymać miejsce w wyjściowym składzie, gdyż w większości jego konkurenci wśród młodzieżowców mają większy bagaż doświadczeń w pierwszym zespole.

Patrząc na nazwiska i poziom jaki prezentują młodzieżowcy ŁKS-u, możemy się spodziewać, że przynajmniej czterech z nich będzie grywało regularnie, w wyjściowym składzie lub wchodząc z ławki rezerwowych. Kowalczyk, Kuźma, Wszołek i Kelechukwu gdy grają to nie obniżają jakości zespołu – co często widzimy w różnych drużynach na boiskach ligowych, po wprowadzeniu przepisu o młodzieżowcu.

Wspomniana czwórka graczy ma silnych rywali do miejsca w składzie na swoich pozycjach i wydaje się, że trener Moskal będzie sporo mieszać w rotacji. Bardzo prawdopodobne są podwójne zmiany w drugich połowach meczów. Jest to spowodowane tym, że młodzieżowcy ŁKS-u grają na różnych pozycjach i zmiany „jeden do jednego” będą raczej rzadkością.

Najmniejsze szanse na grę ma Aleksander Bobek. W bramce ełkaesiaków jest duża konkurencja i prawdopodobnie 18-latek w kolejnym sezonie będzie ogrywał sie w III lidze, gdzie ma pełnić rolę pierwszego bramkarza. Klub wiąże z tym graczem duże nadzieje, więc niewykluczone, że za rok będzie miał już realne szanse w pierwszym zespole.

Czterech reprezentantów Polski

O tym, że poziom obecnych młodzieżowców w kadrze ŁKS jest wyższy niż w poprzednich sezonach, mogą świadczyć powołania do młodzieżowych reprezentacji Polski. Kelechukwu Ibe-Torti i Jan Kuźma ostatnio przebywali na zgrupowaniu kadry do lat 20 (zadebiutował tylko ten pierwszy), a Mateusz Kowalczyk jest reprezentantem naszego kraju do lat 18. W przerwie między rozgrywkami wystąpił w dwóch meczach kontrolnych ze Słowenią. Z kolei trenerzy młodzieżowych kadr doskonale znają też Aleksandra Bobka i przyglądają się jego rozwojowi. W 2021 roku bramkarz wziął udział w zgrupowaniu Talent Pro. Jedynym graczem młodzieżowym, który obecnie nie jeździ na kadrę jest Marcel Wszołek, ale prawy obrońca ma już za sobą występy w drużynie narodowej do lat 16. Pięć lat temu zagrał w meczach z Holandią i Szkocją. Jeśli 20-latek będzie dobrze się prezentował w nowym sezonie to być może dostanie szansę powrotu do reprezentacji.

Trzech ze statusem młodzieżowca w Ekstraklasie

W poprzednim sezonie w I lidze rolę młodzieżowca mogli pełnić zawodnicy z rocznika 2001, który ŁKS ma trzech w kadrze. Są to Mieszko Lorenc, Dawid Arndt i Mateusz Bąkowicz. Ci gracze nadal łapią się na ten status w Ekstraklasie. W rozgrywkach 21/22 Bąkowicz pokazał się z dobrej strony w I lidze i jego nazwisko jest w notesach dyrektorów sportowych kilku klubów z Ekstraklasy. Niewykluczone, że w trakcie trwania okienka, do ŁKS-u wpłynie oferta transferowa, co może poskutkować transferem do klubu z najwyższej klasy rozgrywkowej.

Następni czekają w kolejce

Akademia Łódzkiego Klubu Sportowego rozwija się z każdym rokiem i już niebawem powinniśmy zobaczyć tego owoce. W drużynie rezerw gra wielu utalentowanych graczy, którzy dzięki regularnie grze w III lidze mogą niebawem pójść w ślady Mateusza Kowalczyka i dołączyć do kadry pierwszego zespołu. Kibice biało-czerwono-białych powinni mieć oko, m.in. na Wiktora Kościuka, Mateusz Jastrzembskiego, Mikołaja Lipienia, Szymona MatuszkoJędrzeja Zająca.

Ilość występów młodzieżowców ŁKS w pierwszym zespole:

Kelechukwu Ibe-Torti (skrzydłowy) – 24 występy, 2 gole
Jan Kuźma (defensywny pomocnik) – 15 występów, 0 goli