Piłka Nożna

Jak przebiega drugi tydzień przygotowań ŁKS-u?

Ełkaesiacy są w trakcie intensywnego drugiego tygodnia zimowych przygotowań do Fortuna 1. Ligi. Choć ten jest podobny pod kątem jednostek treningowych do poprzedniego, tak pojawiły się w nim dwa nowe, kluczowe punkty. W poniedziałek piłkarze przeszli testy wydolnościowe, mające sprawdzić ich poziom aktualnego przygotowania. W sobotę zaś rolę ostatniej jednostki będzie pełnić sparing z Motorem Lublin.

Biało-czerwono-biali zainaugurowali bieżący tydzień w szczególny sposób – badaniami wydolnościowymi. W szczegółowy sposób wyjaśnił je Kamil Rajczak z firmy 4Sport LAB, która odpowiadała za te testy:

– Prowadzimy ocenę wydolności tlenowej zawodników ŁKS-u, test ma charakter wahadłowy progresywny. Wahadłowy oznacza, że biegają od linii do linii na dystansie 40 metrów, progresywny zaś oznacza, że intensywność pracy, prędkość biegu, z którą ten odcinek przebiegają wzrasta. Test jest prowadzony do odmowy, czyli biegamy tak długo jak długo dajemy radę, jak długo jesteśmy na dany sygnał nadążać. Podczas trwania tego wysiłku monitorowane są parametry krążeniowo-oddechowe, dlatego też założona jest ta maska, która monitoruje parametry wymiany gazowej, układu oddechowego. Dodatkowo pasek do rejestracji tętna oraz po każdym stopniu wysiłkowym pobierana jest krew kapilarna z opuszka palca, w celu oznaczania stężenia mleczanu. Wszystkie zebrane informacje pozwolą nam dokonać ocenę wydolności tlenowej.

O tym jak wyczerpujące są te testy przekonali się sami zawodnicy. Piotr Gryszkiewicz, pytany o zmęczenie związanie z nimi przyrównał je do „bardzo ciężkiego maratonu„. Na podstawie rezultatów poniedziałkowych badań sztab szkoleniowy będzie mógł ocenić stopień przygotowania kadry „Rycerzy Wiosny” i dostosować treningi do tego, czego potrzebują piłkarze w ramach budowy formy. Wyniki piłkarzy powinny być dostępne już dzisiaj dla trenerów ŁKS-u, zaś szczegółowy raport na ich podstawie zostanie opracowany przez 4Sport LAB i przesłany do klubu w ciągu tygodnia od testów.

Poza badaniami w poniedziałek odbyły się także zajęcia na siłowni (następna taka jednostka odbędzie się w czwartek). Kolejne dni to ćwiczenia na boiskach przy al. Unii bądź w ośrodku treningowym ŁKS-u przy ul. Minerskiej – w przypadku gorszych warunków atmosferycznych jest tam dostępne także boisko „pod balonem”. Łącznie na ten tydzień zostało zaplanowanych osiem jednostek treningowych, z czego pierwszą były wspomniane testy, a ostatnią będzie sparing z Motorem Lublin.

Do pierwszego spotkania kontrolnego, w ciągu obecnego okresu przygotowawczego, ełkaesiacy przystąpią w najbliższą sobotę (22.01). Biało-czerwono-biali podejmą drugoligowy Motor Lublin, prowadzony przez postać bardzo dobrze znaną przy al. Unii – Marka Saganowskiego. Pierwszy gwizdek został zaplanowany na godzinę 13, zaś sam mecz będzie transmitowany na kanale ŁKS TV.

Fot. ŁKS Łódź