Historia starć ŁKS-u z Lechią Gdańsk

Łódzki Klub Sportowy w ten weekend zainauguruje rozgrywki PKO Ekstraklasy starciem z Lechią Gdańsk przy Alei Unii. Piątkowe spotkanie będzie 31 pojedynkiem obu klubów z najwyższej klasie rozgrywkowej.

ŁKS Łódź i Lechia Gdańsk mierzyły się ze sobą 30 razy na najwyższym szczeblu rozgrywek. Lepszy bilans mają „Rodowici Łodzianie”, którzy wygrywali dziewięciokrotnie. „Lechiści” triumfowali w siedmiu spotkaniach, a najczęściej w meczach tych klubów padał wynik remisowy – aż 14 razy. Bilans bramkowy także na korzyść ełkaesiaków – 34 do 26.

Pierwszy raz drużyny ŁKS-u i Lechii Gdańsk spotkały się w ówczesnej I lidze w 1949 roku. „Rycerze Wiosny” wygrali ten mecz 5:1 i jak do tej pory to najwyższa wygrana łodzian w historii potyczek z gdańszczanami.

Ostatni pojedynek pomiędzy tymi klubami miał miejsce 24 lutego 2012 roku przy Alei Unii. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem, choć ŁKS prowadzony wówczas przez Andrzeja Pyrdoła grał przez ponad 50 minut z przewagą jednego zawodnika, po czerwonej kartce dla Vytautasa Andriuškeviciusa.

Ełkaesiacy mierzyli się z „biało-zielonymi” również na drugim szczeblu rozgrywkowym w sezonach 2000/01 i 2005/06. W każdych z tych rozgrywek ŁKS i Lechia wygrywały po jednym spotkaniu.

ŁKS i Lechię los skojarzył także w 1/8 finału Pucharu Polski w 2010 roku. Wówczas przy Alei Unii padł bezbramkowy remis, a o wyłonieniu zwycięzcy musiały zadecydować rzuty karne. Warto dodać, że w pierwszej połowie spotkania jedenastki nie wykorzystał Marcin Mięciel. Ostatecznie lepsi okazali się goście z Gdańska wygrywając w serii jedenastek 3:1.

Pięć ostatnich spotkań ŁKS-u z Lechią Gdańsk:

24 lutego 2012: T-Mobile Ekstraklasa

ŁKS Łódź – Lechia Gdańsk 0:0

Skład ŁKS-u: Wyparło – Gieraga (Sasin 62), Łabędzki, Klepczarek, Gërçaliu – Łobodziński – Laizãns (Łukasiewicz 59), Iwański – Saganowski, Szczot (Bonin 81), Mięciel.

22 sierpnia 2011: T-Mobile Ekstraklasa

Lechia Gdańsk – ŁKS Łodź 0:0

Skład ŁKS-u: Velimirović – Stefańczyk, Łabędzki, Klepczarek, Kaczmarek – Szałachowski, Kłus, Romańczuk (Pruchnik 78) – Saganowski, Bykowski (Nowak 74), Mięciel (Smoliński 85).

26 października 2010: Puchar Polski

ŁKS Łódź – Lechia Gdańsk 0:0, rzuty karne 1:3

Skład ŁKS-u: Waśków – Gieraga, Łabędzki, Obem (Mączyński 52), Klepczarek, Salski (Mowlik 76), Kłus, Smoliński, Kujawa (Kosecki 97), Romańczuk, Mięciel.

5 grudnia 2008: Ekstraklasa

ŁKS Łodź – Lechia Gdańsk 2:1

Bramki: Czerkas 72, Kujawa 84 – Kowalczyk 52.

Skład ŁKS-u: Wyparło – Kašćelan, Ognjanović, Leszczyński, Woźniczka – Gevorgyan, Haliti, Kujawa, Drumlak (Mowlik 88) – Świątek (Biskup 60), Czerkas (Bartosiewicz 90).

12 listopada 2008: Ekstraklasa

Lechia Gdańsk – ŁKS Łódź 2:1

Bramki: Rogalski 21-k, Trałka 41 – Bartosiewicz 90.

Skład ŁKS-u: Wyparło – Kašćelan, Leszczyński (Czerkas 79), Adamski, Marciniak – Biskup, Haliti, Drumlak, Gevorgyan (Bartosiewicz 37), Stachowiak – Kujawa (Vayer 60).