Historia meczów ŁKS-u z Widzewem

W zaległym spotkaniu drugiej kolejki Fortuna I ligi będziemy świadkami najgorętszych derbów w Polsce. Na obiekcie przy alei Piłsudskiego piłkarze Łódzkiego Klubu Sportowego zmierzą się z Widzewem. Będą to 65. ligowe derby Łodzi.

Lepszym bilansem bezpośrednich starć może pochwalić się Widzew, który 27-krotnie wychodził zwycięsko z pojedynków derbowych. ŁKS wygrał 12 takich spotkań, a 25 razy mecze kończyły się podziałem punktów. Bilans bramkowy również na korzyść rywali zza miedzy (91-64).

Ostatni raz Łódzki Klub Sportowy rywalizował z Widzewem w sezonie 2017/18 w III lidze, zakończonym awansem biało-czerwono-białych do wyższej klasy rozgrywkowej. Oba spotkania derbowe w tamtych rozgrywkach zakończyły się remisami. Na obiekcie ŁKS-u było 2:2, a przy Piłsudskiego kibice nie zobaczyli bramek.

Pierwsze oficjalne ligowe mecze pomiędzy tymi zespołami odbyły się w 1948 roku. Wówczas ełkaesiacy dwukrotnie rozbili RTS (6:2 i 6:1). Z kolei pierwszy nieoficjalny mecz ŁKS-u z Widzewem miał miejsce 22 lata wcześniej – 7 marca 1926 roku. Wówczas piłkarze spod herbu przeplatanki wygrali pewnie 3:0.

Środowe spotkanie będzie siódmym meczem derbowym na zapleczu Ekstraklasy. Na tym szczeblu rozrywkowym piłkarze z alei Unii nie posmakowali jeszcze zwycięstwa nad Widzewem. W sześciu poprzednich starciach trzy razy wygrywali piłkarze z alei Piłsudskiego oraz trzy spotkania zakończyły się remisami. Za kilka dni podopieczni Wojciecha Stawowego mogą zmienić tą statystykę.

65 mecz derbowy pomiędzy ŁKS-em, a Widzewem odbędzie się w najbliższą środę 16 września około godziny 19:08 na stadionie przy alei Piłsudskiego.

Bilans meczów ligowych ŁKS – Widzew:

Mecze: 64

Wygrane ŁKS: 12

Remisy: 25

Wygrane Widzewa: 27

Bramki: 91:64 na korzyść Widzewa

fot. Dziennik Łódzki

Pięć ostatnich spotkań ŁKS-u z Widzewem:

17 maja 2017: III liga

Widzew – ŁKS Łódź  0:0

Skład ŁKS: Kołba – Pyciak, Juraszek, Ślęzak, Rozmus – Guzik, Kocot (Golański 37 (Rozwandowicz 78)), Gamrot, Bryła, Kopka – Radionow.

16 października 2016: III liga

ŁKS Łódź – Widzew 2:2

Bramki: Radionow 25, Kowal 90 – Mąka 49, Michalski 62

Skład ŁKS: Kołba – Pyciak, Juraszek, Ślęzak, Rozmus (Michałek 81) – Nowak, Kocot, Bryła (Gamrot 71), Golański (Kowal 75), Kopka – Radionow.

9 kwietnia 2012: T-Mobile Ekstraklasa

ŁKS Łódź – Widzew 1:1

Bramki: Saganowski 52 – Kaczmarek 50.

Skład ŁKS: Velimirović – Gieraga, Łabędzki, Klepczarek, Gercaliu – Łobodziński (Sasin 77), Iwański, Łukasiewicz, Bonin (Kujawa 67), Papikjan (Gancarczyk 46) – Saganowski.

17 października 2011: T-Mobile Ekstraklasa

Widzew – ŁKS Łódź 0:1

Bramka: Mięciel 84

Skład ŁKS: Velimirović – Salski (Romańczuk 46), Łabędzki, Klepczarek, Kaczmarek – Kascelan, Łukasiewicz, Nowak (Smoliński 82), Mięciel, Szałachowski (Bykowski 73) – Saganowski.

7 marca 2010: I liga

ŁKS Łódź – Widzew 1:4

Bramki: Kujawa 31 – Sernas 41, Panka 44, Broź 82, Robak 90

Skład ŁKS: Wyparło – Łakomy, Hajto, Adamski, Balaz – Gevorgyan, Świerczewski, Madejski (Drumlak 63), Nawrocik (Wolański 81) – Gikiewicz, Kujawa.

Marcin Mięciel strzela gola w wygranym 1:0 meczu derbowym w 2011 roku (fot. Cyfrasport)

Strzelcy wszystkich goli dla ŁKS-u w dotychczas rozegranych 64 spotkaniach derbowych w lidze:

5 – Longin Janeczek

4 – Marek Saganowski

3 – śp. Jacek Płuciennik

2 – Krzysztof Baran, Stanisław Baran, Marek Chojnacki, Marek Dziuba, Zdzisław Leszczyński, Marian Łącz, Marcin Mięciel, Marek Płachta, Piotr Soczyński, Tomasz Wieszczycki, Rafał Niżnik

1 – Marcin Adamski, Tomasz Cebula, Marcin Danielewicz, Andrzej Drozdowski, Dariusz Gajda, Tadeusz Hogendorf, Arkadiusz Klimas, Tomasz Kłos, Grzegorz Krysiak, Zbigniew Łuć, Łukasz Madej, Henryk Miłoszewicz, Jan Mszyca, Witold Nowak, Bogusław Pietrzak, Dariusz Podolski, Ryszard Robakiewicz, Jan Sobol, Grzegorz Sybilski, Mirosław Trzeciak, Zbigniew Wyciszkiewicz, Jacek Ziober, Bogdan Żurowski, Dariusz Kłus, Robert Łakomy, Jarosław Piątkowski, Rafał Kujawa, Mariusz Mowlik, Maksym Kowal, Jewhen Radionow.

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:51 Stack trace: #0 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents() #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig() #2 {main} thrown in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 51

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0