Piłka Nożna

Kelechukwu ósmym Nigeryjczykiem w historii ŁKS

Kelechukwu Ebenezer Ibe-Torti został nowym zawodnikiem Łódzkiego Klubu Sportowego. Młody skrzydłowy jest ósmym piłkarzem z Nigerii w historii klubu z Alei Unii.

Ostatnim piłkarzem z tego kraju, który reprezentował biało-czerwono-białe barwy był Brain Obem. W sezonie 2010/11 rozegrał tylko siedem spotkań (5 w I lidze i dwa w PP). Przeszkodziła mu w tym poważna kontuzja.

Brain Obem (fot. Dziennik Łódzki)

Najpopularniejszymi zawodnikami z kraju „Superorłów” byli Austin Hamlet i Darlington Omodiagbe. Obaj w 1998 roku wywalczyli z łodzianami ostatnie jak do tej pory Mistrzostwo Polski. Ten drugi grał z ŁKS-em na Old Trafford i po odejściu z Łodzi zrobił nawet bardzo przyzwoitą karierę za zachodnią granicą, gdzie bronił barw m.in. Hannoveru 96, SpVgg Unterhaching i MSV Duisburg. Hamlet obecnie prowadzi szkółkę piłkarską w Nigerii, ale nadal interesuje się tym co dzieje się w ŁKS. 41-latek wierzy, że kiedyś jeden z jego podopiecznych trafi do Łodzi.

Darlington na Old Trafford (fot. Neal Simpson)

Pierwsze szlaki w Łodzi przetarł swoim rodakom Sylvester Okosun. Nigeryjczyk trafił na Aleję Unii w 1996 roku i w debiucie przeciwko Górnikowi Zabrze strzelił swojego jedynego gola w koszulce z przeplatanką na piersi. W sezonie 1996/97 zagrał w siedmiu spotkaniach w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Ciekawy epizod w Łodzi zaliczył napastnik znany jako Eddy „Lord” Dombraye. Dla ŁKS strzelił tylko dwa gole w ciągu 2,5 sezonu, choć miał niezłe wejście do drużyny.

Skład Nigeryjczyków w biało-czerwono-białych barwach uzupełniają James Oamen i Chuks Gallardo Njoku. Obaj zaliczyli tylko dwa epizody w Pucharze Polski przeciwko Wiśle Kraków jesienią 2001 roku. Oamen „zdążył” nawet w jedynym z tych spotkań obejrzeć czerwoną kartkę.

Austin Hamlet

Życzymy Kelechukwu, aby został zapamiętany wśród kibiców z Alei Unii z tak dobrej strony jak choćby piekielnie szybki Austin Hamlet i świetny w destrukcji Darlington. Obaj zapisali się w Łodzi na kartach historii zdobywając Mistrzostwo Polski.

Bilans wszystkich Nigeryjczyków w barwach ŁKS:

Austin Hamlet (napastnik, 1997-2001 z przerwami): 48 spotkań, 5 goli

Darlington Omodiagbe (obrońca, 1998-1999): 26 spotkań, 1 gol

Eddy Lord Dombraye (napastnik, 1998-2000): 24 spotkania, 2 gole

Sylvester Okosun (napastnik, 1996): 7 spotkań, 1 gol

Brain Obem (obrońca, 2010-2011): 7 spotkań, 0 goli

Chuks Gallardo Njoku (obrońca, 2001): 2 spotkania, 0 goli

Oamen James (pomocnik, 2001): 2 spotkania, 0 goli

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_starts_with() in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php:119 Stack trace: #0 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(98): Smush\Core\Parser\Image_URL->is_scheme_missing_from_original() #1 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php(91): Smush\Core\Parser\Image_URL->prepare_absolute_url() #2 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(337): Smush\Core\Parser\Image_URL->get_absolute_url() #3 /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/lazy-load/class-lazy-load-transform.php(296): Smush\Core\Lazy_Load\Lazy_Load_Transform->maybe_lazy_load_image_element() #4 in /home/platne/serwer15199/public_html/lksfans_nowa/lksfans_nowa/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-image-url.php on line 119