Fortuna 1. LigaPiłka Nożna

AKTUALIZACJA: 89 stranierich w barwach ŁKS (stan na 25.06.21)

Transfer Kelechukwu Ebenezera Ibe-Torti zachęcił nas do zrobienia podsumowania i spisu wszystkich obcokrajowców, którzy kiedykolwiek bronili barw Łódzkiego Klubu Sportowego. Jak udało nam się ustalić przy Alei Unii grało 83 zawodników z aż 27 różnych krajów.

Pierwszym piłkarzem zza granicy jaki trafił na Aleję Unii był Węgier Rudolf Patkolo, a było to 1948 roku. Dwukrotny reprezentant Madziarów po przyjeździe osiadł na stałe w Polsce i podczas dwuletniej przygody w Łódzkim Klubie Sportowym otrzymał obywatelstwo i zagrał w reprezentacji Polski.

Na kolejnego obcokrajowca ŁKS czekał aż do 1993 roku kiedy to w Łodzi pojawił się napastnik Ihar Hurynowicz. Białorusin reprezentujący wówczas ZSRR zagrał trzy mecze dla „Rycerzy Wiosny”, ale może pochwalić się zdobyciem brązowego medalu za zajęcie trzeciego miejsca w lidze.

Kilka lat później do Łodzi zaczęli regularnie trafiać piłkarzy zza granicy. Najwięcej stranierich ŁKS miał z Brazylii, głównie za sprawą przyjścia do klubu Antoniego Ptaka. Aż 21 zawodników z kraju Kawy reprezentowało biało-czerwono-białe barwy i jest to najliczniejsza narodowość w historii klubu. Większość Canarinhos nie odegrała znaczącej roli w historii ŁKS, choć zdarzyli się też tacy piłkarze, którzy po odejściu z Alei Unii zrobili naprawdę dużą karierę. Najbardziej znanym przykładem jest Paulinho. Pomocnik w swojej karierze grał m.in. w takich klubach jak FC Barcelona czy Tottenham Hotspur oraz rozegrał 56 spotkań w reprezentacji Brazylii. 

Warto również wspomnieć o zawodnikach, którzy świętowali z ŁKS-em Mistrzostwo Polski w 1998 roku. Nigeryjczycy Austin Hamlet i Darlington czy Brazylijczyk Rodrigo Carbone mieli bardzo duży wpływ na wywalczenie tytułu.

W nowej historii ŁKS obcokrajowców nie było zbyt dużo, ale jeśli już grali to zdarzali się tacy, którzy odgrywali znaczące role w zespole. Jewhen Radionow jest najlepszym zagranicznym strzelcem w historii klubu z 34 trafieniami i miał ogromny wpływ na odbudowę Łódzkiego Klubu Sportowego, a także awanse z III ligi do Ekstraklasy. Bardzo ważnym piłkarzem był Hiszpan Dani Ramirez, który w ciągu półtora roku w klubie zdobył 15 goli w 52 występach i w Łodzi zapracował na transfer do Lecha Poznań.

(Ensar Arifović – fot. Łukasz Grochala)

Siedmiu zawodników, którzy bronili barw Łódzkiego Klubu Sportowego nigdy nie rozegrało ani jednego oficjalnego spotkania. Są to: Ormianin Wołodja Papikjan, Kameruńczyk Francois Endene, Gambijczyk Yankuba Ceesay oraz Brazylijczycy Muller, Rodrigao, Everton i Celio Cardoso. 

TOP5 pod względem występów w ŁKS: 

1. Jewhen Radionow – 82

2. Pirulo – 72

3. Mladen Kascelan – 68

4. Ensar Arifović – 65

5. Dani Ramirez – 52

TOP5 pod względem strzelonych goli dla ŁKS: 

1. Jewhen Radionow – 34

2. Ensar Arifović – 17

3. Pirulo – 16

4. Dani Ramirez- 15

5. Antonio Dominguez – 13

(Dani Ramirez – fot. Łukasz Żuchowski)

AKTUALIZACJA

Spis obcokrajowców w historii ŁKS (89 – stan na 25.06.2021) 

Armenia (2) : Aghwan Papikjan, Wołodja Papikjan

Australia (1) : Labinot Haliti

Austria (1) : Roman Gërcaliu

Białoruś (2) : Nikołaj Borsukow, Ihar Hurynowicz

Bośnia i Hercegowina (2) : Ensar Arifović, Tarik Cerić,

Brazylia (22) : Andreson, Sergio Batata, Rodrigo Carbone, Celio Cardoso, Everton, Fabiano Valente, Fernando Maia Batista, Gleiton, Juca Viana „Jovino”, Julcimar, Kleyr, Mauricio, Mauro Sergio, Muller, Marcio Paiva, Paulinho, Ricardo, Rodrigao, Rodrigo Goncalves do Nascimento, Rodrigo Vieira, Saulo, Ricardinho

Bułgaria (1) : Swetosław Byrkaniczkow

Chorwacja (3) : Slavko Mandić, Ivan Udarević, Stipe Jurić

Czarnogóra (5) : Sasa Ivanović, Mladen Kascelan, Żeljko Kljajević, Dejan Ognjanović, Pavle Velimirović

Dania (1) : Mikkel Rygaard Jensen

Gambia (1) : Yankuba Ceesay

Gruzja (1) : Mamia Dżikia

Hiszpania (7) : Samu Corral, Antonio Dominguez, Carlos Moros Gracia, Pirulo, Dani Ramirez, Nacho Monsalve, Javi Moreno

Kamerun (1) : Francois Endene

Kanada (1) : Maksym Kowal

Litwa (6) : Darius Cibulskas, Georgas Freidgeimas, Dominykas Grižas, Marius Kiżys, Tadas Papeckys, Nerijus Radzius

Łotwa (1) : Oļegs Laizāns

Niemcy (1) : Rafał Wodniok

Nigeria (8) : Darlington Omodiagbe, Eddy Lord Dombraye, Kelechukwu Ebenezer Ibe-Torti, Austin Hamlet, Chuks Gallardo Njoku, James Oamen, Brain Obem, Sylvester Okosun

Portugalia (1) : Ricardo Guima

Rumunia (1) : Daniel Celea

Serbia (7) : Dejan Djenić, Miroslav Opsenica, Aleksandar Radunović, Vuk Sotirović, Dragoljub Srnić, Dejan Stojković, Andras Strapak

Słowacja (2) : Pavol Balaz, Lukas Bielak

Słowenia (1): Tadej Vidmajer

Szwecja (1) : Nazad Assad

Togo (2) : Kossi Assogba, Kossi Sessou

Ukraina (4) : Ihor Łysak, Konstiantyn Machnowskyj, Jewhen Radionow, Władysław Terentjew

Urugwaj (1) : Claudio Milar

Węgry (2) : Rudolf Patkolo, Gabor Vayer