MediaStadion

Konferencja ws. rozbudowy stadionu

W czwartek, 29 sierpnia na loży VIP miała miejsce konferencja prasowa zorganizowana przez urząd miasta Łodzi. Tematem przewodnim spotkania było przedstawienie harmonogramu pracy związanych z dobudową trzech brakujących trybun. Głos w tej sprawie zabrali: dyrektor zarządu inwestycji miejskich Agnieszka Kowalewska-Wójcik, radny sejmiku wojewódzkiego Paweł Bliźniuk i dyrektor ds. komunikacji Mirbud Paweł Bruger.

Agnieszka Kowalewska-Wójcik

Systematycznie informujemy państwa o kolejnych krokach tej inwestycji. Ogłosiliśmy przetarg, rozstrzygnęliśmy go i podpisaliśmy już umowę. Dziś możemy powiedzieć, że  główny wykonawca buduje już „miasteczko”, czyli zaplecze budowy. W przyszłym tygodniu firma Mirbud rozpocznie prace, a co za tym idzie będzie przyjeżdżał ciężki sprzęt na al. Unii.

Na razie trwają pracę, które mają za zadanie wygrodzić plac i go urządzić. Firma oczywiście realizuje harmonogram, z czego my jako zamawiający się ogromnie cieszymy. Nasz wykonawca zachowuje się przyzwoicie i zgodnie z umową.

Paweł Bliźniuk

Wielu kibiców Łódzkiego Klubu Sportowego bardzo czekało na moment, kiedy rozpocznie się inwestycja. Umowa była podpisana, środki w budżecie zabezpieczone, ale wszyscy nadal czekali na moment, kiedy wykonawca wejdzie na plac budowy. Tak się właśnie stało!

Wykonawca jest już na placu budowy, rozpoczął już pierwsze fizyczne i widoczne gołym okiem prace związane z realizacją kontraktu. Oprócz prac widocznych przy al. Unii są również prace związane z dokumentacją, takie jak dokumenty koncepcyjne czy projektowe.

Na początku lipca przedstawiliśmy harmonogram działań na ten rok i podkreślam, że wszystko przebiega zgodnie z tym planem. Po czterech meczach ekstraklasy przy al. Unii wykonawca miał przejąć obiekt i po meczu z Legią tak też się stało. Teraz czekają nas pierwsze prace, najpierw będą to prace ziemne, związanych z infrastrukturą podziemną i budową fundamentów.

Klub teraz będzie czekało złożenie kolejnych dokumentów, by na nowo otrzymać zgodę na imprezy masowe, gdyż poprzednie obejmowało tylko cztery pierwsze mecze. Ma to związek z przemodelowaniem elementów konstrukcyjnych i zmianą ciągów komunikacyjnych prowadzących na stadion.

Paweł Bruger

Cieszę się, że spotykamy się już po dwóch miesiącach od podpisania umowy. Tak jak mówiliśmy w czerwcu, realizacja obiektu przy al. Unii jest szczególnie bliska naszemu sercu. Pochodzimy ze Skierniewic, z województwa łódzkiego i cieszymy się, że możemy wnieść duży wkład w oczekiwania kibiców i całej Łodzi!

W tej chwili trwa przygotowanie terenu. W październiku rozpoczną się pracę ziemne związane z fundamentami i z rozbiórką trybuny północnej (gości). Równolegle trwają prace architektoniczne. W tej chwili uzgadniamy koncepcje z miastem. Do 5. października powinniśmy uzgodnioną koncepcje przekazać zamawiającemu.

Mówiliśmy podczas podpisywania umowy, że budowa będzie trwała dwa lata. Umowa jednak przewiduje realizacje tej inwestycji w 36 miesięcy, czyli do czerwca 2022 roku. Co do zasady, prace konstrukcyjne, wznoszenie trybuny południowej, wschodniej, a także północnej będą trwały przez cały rok 2020. W 2021 chcielibyśmy skupić się już tylko na pracach instalacyjnych i wykończeniowych. Pracę chcemy zakończą przed zimą 2021/2022. Dzięki temu od stycznia planowalibyśmy odbiory inwestycji.

Chcielibyśmy zakończyć inwestycję pół roku przed terminem czerwiec 2022, bo to jest wszystkim na rękę. Kibicom, miastu, a także nam, ponieważ krócej prowadzona budowa wygeneruje mniejsze koszty. Taki jest plan, szczegółowy harmonogram jest oczywiście ustalony.

Podsumowując, we wrześniu będą trwały prace związane z przygotowaniem zaplecza budowy i prace projektowe. Od października aż do zimy rozpoczniemy kopanie w ziemi.

Trybuny południową i wschodnią zaczniemy trochę wcześniej, gdyż na trybunę północną musimy uzyskać zamiennie pozwolenie na budowę, które zobowiązaliśmy się miastu przekazać do sierpnia 2020, jednak wierzę że zrobimy to wcześniej. Po otrzymaniu tego pozwolenia będziemy mogli przystąpić już realnie do budowy tej czwartej trybuny. Podkreślam,że mimo to prace przy pozostałych dwóch trybunach będą już trwały w tym czasie.

oprawa stadion